מאמרים

"שתלים דנטליים"

"

מהו שתל דנטלי?

שתל הוא התקן המשמש כנקודת עיגון ללסת ומשתמשים בו ברפואת השיניים כדי להשלים השיניים החסרות, השתל הוא מעיין "דיבל" בעל הברגה כפולה, הראשונה היא חיצונית ומשמשת לעיגון השתל והשנייה היא פנימית ומשמשת לעיגון אביזרים חיצוניים לשתל. אביזרים אלו מכונים "חלקי שיקום".

השתל עשוי בדרך כלל מטיטניום כחלק מהתרכובת TIAL6V4 או מזרקוניה, המתכת ממנה עשוי השתל היא מתכת שאיננה יוצרת תגובה כימית עם הגוף.

שתלים דנטליים
שתלים דנטליים

ארבע שיטות מקובלות להשתלות שיניים

1. השתלה רב שלבית
2. השתלה בשיטת All On 4
3. השתלת תותבות על שתלים
4. השתלה חד צדדית

1. השתלה רב שלבית:

השיטה הוותיקה והנפוצה ביותר להשתלות שיניים היא השתלה רב שלבית.
זהו תהליך ארוך הנמשך כ-6 חודשים המאפשר לעצמות הלסת לגדול סביב השתל ובמקרים בהם העצם לא צמחה בצורה מספקת השתל לא יהיה יציב ועשוי ליפול.
השלב הראשון של הטיפול הוא עקירת השיניים החולות וקדיחת השתל – בורג מיוחד שתפקידו להחזיק את הכתר שיושתל בעתיד, בשלב זה השתל לא בולט החוצה, אלא נתפר תחת החניכיים על מנת שלא יזדהם או יגרום לחסור נוחות.
לאחר שלב זה החולה משוחרר לביתו עם בורג בלסת וממתינים עד שעצם הלסת תצמח חזרה בצורה טובה.

לאחר שרואים בבדיקה השתל יציב ושהעצם צמחה בצורה יפה, חושפים אותו מהחניכיים ומלבישים עליו את הכתר.
במקרה זה התהליך אורך זמן רב, במהלכו המטופלים נאלצים לחיות עם שן חסרה עם זאת מדובר בשיטה בטוחה מאד המתאימה בעיקר לאנשים עם עצם חלשה שדרוש לה זמן רב לצמוח.

2. השתלה חד יומית:

אחת השיטות הפופולאריות והיעילות בשנים האחרונות, בה מבוצע כל התהליך כל שלביו ביום אחד בלבד.
השיטה מספקת את מלוא הטיפול תוך מספר שעות ולא דורשת סדרה ארוכה של טיפולים ומעקבים.
למרות ספקות של מומחים שונים, השיטה להשתלה חד יומית התבררה כיעילה ב-95% מהמקרים וכיום זהו טיפול הבחירה באנשים צעירים ובריאים.
החיסרון היחיד בהשתלה החד יומית הוא שהטיפול זה לא מתאים למטופלים שאינם בריאים לגמרי או לכאלה בעלי עצם חלשה.
מכיוון שלא נותנים לעצם את הזמן הנדרש לצמיחתה, נדרשת עצם חזקה ביותר בעלת צפיפות טובה שתאפשר לשתל להתקבע בס בצורה מושלמת ולכן רוב המטופלים בשיטה זו הם צעירים.

3. השתלה בשיטת All On 4:

שיטת All On 4 מתאימה לאנשים בעלי מחסור שיניים של רצף שיניים בצד אחד של הפה בלבד או חסרי שורה שלמה של שיניים.
בשיטה זו קודחים 4-6 שתלים במקומות שונים בחלל הפה היוצרים צורה של טרפז צורה זו מאפשרת לרופא המטפל לחדר את השתלים גשר ייעודי המחליף את השיניים.
היתרון המרכזי של שיטה זו הוא שימוש במספר נמוך של שתלים ביחס לשיניים המושתלות. כמו כן, הטיפול מבוצע ביום אחד וניתן להשתמש בשתלים מיד לאחר הטיפול, בדומה להשתלה החד יומית הטיפול בשיטת 4ON ALL דורש גם עצם התחלתית טובה (מכיוון שלא משאירים זמן לצמיחת העצם סביב השתל) ולכן מתאים בעיקר לצעירים.

4. תותבת על גבי שתלים:

תותבת על גבי שתלים מתאימה למטופלים הנאלצים לעבור השתלה מלאה של כל שיני הלסת במקרה זה יוצרים מספר שתלים עליהם מרכיבים שיניים תותבות המספקות את כל הצרכים התפקודיים האסתטיים של השיניים. ניתן להשתיל תותבות קבועות או תותבות ניידות על פי דרישת המטופל.

"