מאמרים

"כתרי זירקוניה – הטכנולוגיה חדשנית"

"

כיום ניתן למצוא בשוק הישראלי מגוון לא קטן של סוגי כתרים שונים. כתר למעשה עשוי מיציקת מתכת ומכיפה המחקה את צורתה וצבעה של השן המקורית. ההבדלים בין הכתרים השונים הם למעשה החומרים מהם עשויים שני החלקים. יציקת המתכת יכולה להיות עשויה ממתכת אצילה ואיכותית אשר מונעת תופעות רבות כמו שינוי צבע הנראה לעין, קורוזיה ועוד. כמו כן יש המעדיפים, לרוב עקב המחיר הנמוך, את מתכות חצי אצילות. גם הכיפה נבדלת בין סוגי הכתרים השונים אך לרוב היא מיוצרת מחרסינה או מציפוי חרסינה. לחרסינה יתרונות משמעותיים על החומרים האחרים ולכן רופאי השיניים מעדיפים כתרי חרסינה. כתר זירקוניה הינו כתר אשר עשוי כולו אך ורק  מחרסינה .
כתרי זירקוניה, הם בעיקר לצרכים אסתטיים ולכן ימוקמו, בדרך כלל, בשיניים הקדמיות, שם הדרישה לאסתטיות מובהקת יותר. גם בתחום זה יש התפתחות ושיטות חדשות וכתרי הזירקוניה נכנסים יותר ויותר לשימוש גם בשיניים אחוריות ובגשרים קצרים, לאחר שחוזקם ועמידותם נבחנה לאורך השנים.
יתרונות של כתרי זירקוניה :
היעדר מתכת: המתכות ובעיקר המתכות הלא אצילות אינן בריאות. בנוסף, לא יהיה יותר פס מתכת שחור בשולי הכתר אם יש נסיגת חניכיים, דבר שאתם יכולים לראות  אצל מרבית האנשים שבוצעו בפיהם כתרים על בסיס מתכת.
אסתטיקה: כתרים מסוג זה הינם בעלי מראה טבעי. למעשה, רובנו לא נצליח להבחין כי בפה של אדם נמצאים הכתרים.
צבע: אחד החששות של אנשים הזקוקים להתקנת כתרים זה מצב בו יהיה הבדל בין צבע הכתר לבין צבע השיניים. כתרים מסוג זה הינם בעלי צבע דומה מאד של השיניים ולכן נראים היטב בפה. העובדה כי כתרים מסוג זה אינם כוללים מתכת מעניקים להם צבע טבעי יותר.
 עמידות: כתרים מסוג זה נחשבים לעמידים מאד בהשוואה לכתרים אחרים.

מה הוא ניקוי נכון של הכתרים? ולמה חשוב לנקות?
רוב המטופלים מדווחים שהם אינם נותנים טיפול מיוחד לכתרים ולגשרים! הם פשוט מצחצחים רגיל, כמובן שזו טעות נפוצה שמאוד קל לתקן אותה. חשוב מאוד לדאוג שהשוליים של הכתר יהיו נקיים תמיד. שכן הכתר מסתיים בקו החניכיים , שם הוא פוגש את החניכיים (בהנחה שהכתר בנוי מזהב או מזירקוניה- ואז אין גירוי יתר לחניכיים) באיזור הזה מצטברים החיידקים ובקלות רבה הם פולשים מתחת לכתר. פלישת החיידקים אם אינה מטופלת – תגרום בסופו של דבר לנפילתו של הכתר וכשלון של השחזור עקב רקבון של המבנה שנבנה מתחתיו. ברב המקרים ללא כאבים (בגלל שבוצע טיפול שורש) וללא התראה ולכן המצב שמתבקש הוא עקירה של השורש ובניית שחזור חדש מבוסס על כתרים גשרים וכד . ולכן ניקוי הכתר באמצעים מיועדים כמו חוט דנטאלי מיוחד או פרוקס ברש יכולים לשפר לעין ערוך את הריחות הלא נעימים שנידפים מהפה.

זקוקים לכתר חדש? מעוניינים  להחליף כתר ישן או לקבל ייעוץ לגבי כתרים מתקדמים? התקשרו  ונשמח לעמוד לרשותכם.
"