מאמרים

"בוטוקס או חומצה היאלורונית"

"

מה זה בוטוקס?

בוטוקס הינו השם המסחרי של בוטולינום טוקסין מסוג A. מדובר בחלבון שמקורו בחיידק והוא משמש כחומר הזרקה ברפואה האסתטית לטיפול בקמטים דינמיים  כלומר קמטים שנוצרו בגלל פעילות של שרירי הפנים.  הבוטוקס מעכב את התקשורת הכימית בין העצב לשריר ובכך מונע את התכווצות השריר, כך שגם אם קבוצת שרירים כלשהי אמורה להתכווץ, הבוטוקס חוסם את העצבוב אליה וגורם להרפיית שרירי הפנים.
השם "בוטוקס” הפך בשנים האחרונות לביטוי כולל לטיפולים אסתטיים והזרקות בגלל שכיחותו הרבה ויעילותו בטיפול בקמטים, אך כפי שכבר צוין מדובר בשם מסחרי לבוטולינום טוקסין A. בישראל ישנם  שני תכשירים מאושרים של בוטולינום טוקסין A - האחד נקרא בוטוקס של חברת ‘אלרגן’ והשני ‘דיספורט’ המיובא ע”י חברת ‘מדיסון’. ישנו שוני קל בין התכשירים אך שניהם יעילים ובטוחים לשימוש.
אזורי טיפול: עיקר הטיפולים בבוטוקס מבוצעים בשליש העליון של הפנים – הקמטים הרוחביים במצח,  קמטי הזעף בין הגבות ובקמטים שבזוויות העיניים החיצוניות.

ניתן להשתמש בבוטוקס גם בחלק התחתון של הפנים להתוויות מגוונות כגון טיפול בחיוך חושף חניכיים (GUMMY SMILE), עור ‘תפוז’ באזור הסנטר והעלאה של זויות פה צנוחות.

תופעות לוואי: ישנה חשיבות רבה לכך שהטיפול יבוצע ע”י רופא בעל הכשרה מקצועית ומיומנות מתאימה. כאשר הטיפול מתבצע ע”י רופא מיומן תופעות הלוואי אינן שכיחות. יש לזכור שהשפעת הבוטוקס אינה מיידית - מתחילה רק לאחר מספר ימים ונמשכת כ-4 חודשים בלבד. לכן גם במקרים בהם יש תופעות לוואי הכל זמני וחולף.

למי זה מתאים? השימוש בבוטוקס יעיל בקמטים דינמיים, כלומר נראים כשהשריר מתכווץ (למשל בעת כיווץ הגבות) ונעלמים כשהשריר רפוי. כשהקמטים סטטיים - קיימים גם כאשר השרירים רפויים, יש לשקול הוספת טיפול בחומרי מילוי מסוג חומצה היאלורונית.

הזרקת בוטוקס מומלצת לא רק לטיפול בקמטים קיימים אלא גם למניעת היווצרות קמטים קבועים ושמירה על מראה פנים צעיר ורענן לאורך זמן.
מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית הינו מולקולה גדולה של חלבון רב סוכרי שנמצאת בגוף שלנו באופן טבעי, בעור ובמפרקים, והיא עוזרת לשמירה על החוזק, האלסטיות והמרקם של העור. עם השנים יורדת יכולת הגוף לייצר חומצה היאלורונית, והדבר מתבטא בקמטים בעור והתדלדלות של הרקמה התת עורית.

בעבר הופקה החומצה ההיאלורונית ממקור חיה, אבל כיום רוב התכשירים המובילים מסונתזים במעבדה. ישנם סוגים שונים ודרגות שונות של חומצה היאלורונית, הנבדלים זה מזה בסמיכות שלהם וביכולתם ׳להרים את עור הפנים’ - LIFTING CAPACITY.

החומצה ההיאלורונית היא חומר מילוי מצוין ומשמשת להחזרת נפחים לפנים וכן למילוי קמטים. חומצה היאלורונית הינה חומר מילוי זמני, כיוון שעם הזמן היא מתפרקת ונספגת בגוף.

אזורי טיפול: אפשרויות הטיפול הן מגוונות ומרגשות עם היצע החומצות המתקדמות הקיימות היום בשוק. ניתן לבצע החזרת נפחים לפנים שאיבדו רקמה תת עורית בתהליך ההזדקנות וניתן גם לעצב מחדש תווי פנים ושפתיים. ניתן לבצע מילוי קמטים ואפילו הרמת פנים ללא ניתוח
תופעות לוואי: אחד היתרונות המרכזיים והחשובים של חומצה היאלורונית הוא פרופיל בטיחותי גבוה ומיעוט יחסי של תופעות לוואי. זו הסיבה שהיא בטוחה מאד לשימוש. לאחר הטיפול ייתכנו אדמומיות בעור, שטפי דם קטנים, ובצקת קלה אולם אלו לרוב תופעות לוואי קלות שחולפות מספר ימים לאחר הטיפול.

למי זה מתאים? לכל אחת. החל מעיבוי ועיצוב שפתיים והדגשת עצמות לחיים בנערות ונשים צעירות, ועד מילוי קמטים והחזרת נפחים בגילאים מבוגרים יותר. גם לחומצה יש אפקט אנטי-אייג’ינג ומומלץ לבצע טיפולים למניעת הזדקנות כבר מסוף שנות העשרים.

כמה זמן עובר עד שרואים תוצאות?
בוטוקס: לוקח 3-5 ימים עד שרואים את תוצאת הטיפול. הטיפול מחזיק מעמד למשך כ-3-6 חודשים.

חומצה היאלורונית: תוצאה חלקית נראית מיד ותוצאה סופית בתוך כשבוע, בהתאם למקום ההזרקה ולכמות החומר. הטיפול בחומצה היאלורונית מחזיק מעמד במשך כ-6-18 חודשים, בהתאם לסוג הטיפול.

"