מאמרים

"יתרונות וחסרונות של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה"

"

טיפולי שיניים בהרדמה כללית הולכים ותופסים תאוצה בשנים האחרונות, ומרבית האנשים אשר הדירו במשך שנים את רגליהם ממרפאות השיניים בשל הפחד מרופא השיניים, כבר יודעים כי ישנו כיום פיתרון שמתאים אפילו עבורם. למרות שיותר מרפאות שיניים מציעות כיום טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מאשר בעבר, הן עדין לא רבות, ומדובר בתהליך הכרוך במספר סיכונים, לצד יתרונות רבים. על מנת שתוכלו להחליט בעצמכם האם זהו סוג הטיפול המתאים לכם ביותר, ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
היתרונות:
  1. הפיתרון האולטימטיבי לסובלים מחרדה דנטאלית – לפחות 10% מהפציינטים סובלים מחרדה כה עמוקה מרופאי שיניים, מרפאות שיניים וכל מה שקשור לטיפולי שיניים, עד כי הם מוגדרים קלינית כסובלים מ”חרדה דנטאלית”. אנשים אלו נמנעים מלבקר אצל רופאי שיניים, גם במחיר של כאבים ממושכים ושל פגמים אסתטיים חמורים בשיניים, וגם סדציה אינה עוזרת להם. עבורם, טיפולי שיניים בהרדמה כללית הם הפיתרון האולטימטיבי לבעיה, העשוי לפתור שנים רבות של הזנחה.

  2. לחסוך כאבים מיותרים, פחדים וחששות – גם אם הפחד מרופא השיניים אינו חמור דיו להיות מוגדר קלינית כ”חרדה דנטאלית”, שליש מהפציינטים סובלים בכל זאת מחשש כבד מפני ביקור אצל רופא שיניים, ובמיוחד מביצוע טיפולים מורכבים כמו טיפולי שורש, כתרים, עקירות או השתלות שיניים. טיפולים אלו כרוכים לרוב באי נעימות גדולה ובכאבים, ואת זאת ניתן למנוע על ידי ביצוע טיפול שיניים בהרדמה מלאה.

  3. ביצוע מספר פרוצדורות בטיפול אחד – ביצוע טיפולי שיניים בהרדמה כללית מביא לנטרול הכאבים והתנגדויות המטופל, ומאפשר בכך לבצע טיפולים מורכבים יותר או לבצע מספר טיפולים שונים במהלך פגישה אחת, כאשר הפציינט מורדם ומונשם.

  4. סיכון נמוך – הרדמה כללית היא אמנם הליך הכרוך בסיכונים, אולם סיכונים אלו נמוכים כיום באופן משמעותי מבעבר, והסיכוי שלא תתעוררו מן ההרדמה קטן הרבה יותר מהסיכון להיפגע בתאונת דרכים כאשר אתם חוצים את הכביש בכל פעם מחדש.
החסרונות:
  1. מחיר גבוה יותר – אחד החסרונות העיקריים של ביצוע טיפולי שיניים בהרדמה כללית הוא מחירם הגבוה. חישוב המחיר כולל כאן, בנוסף למחירי הטיפולים הרגילים, גם את העלות של המרדים וצוותו, של חומרי הרדמה נוספים, זמן התאוששות ארוך יותר ומרפאה הכוללת את כל הציוד המתאים. כל אלו מתבטאים בכסף, והופכים את הטיפולים ליקרים יותר.

  2. הליך מורכב ומסובך יותר – הרדמה אינה הליך פשוט, וביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית הופך כל טיפול פשוט יחסית, כמו טיפול שורש או השתלת שן, לטיפול מורכב וממושך יותר, הכולל צוות מומחים גדול יותר.

  3. סיכון נמוך –הסיכון בהרדמה הוא נמוך מאוד, אך הוא עדיין קיים וחשוב לזכור זאת. על מנת להקטין אותו עוד יותר, חשוב לשוחח לפני כן עם המרדים ולעדכן אותו בכל מחלה, תרופה או הרגל שעשויים להשפיע על ההרדמה, לפני ביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית.

  4. לא תהליך מיידי – לפני ביצוע טיפול שיניים בהרדמה מלאה או טשטוש נדרשות בדיקות דם ולפעמים גם צילום חזה.

  5. תופעות לוואי – לאחר שהשפעתו של החומר המרדים תפוג, יכולות להופיע תופעות לוואי שונות, אשר עלולות, במקרים קיצוניים, להימשך אפילו כמה ימים לאחר הטיפול.

  6. בטיפולי שיניים רבים הרופא נעזר בשיתוף הפעולה של המטופל. אבל כשהמטופל בהרדמה מלאה הרופא לא יכול לצפות לשיתוף פעולה כלשהו מצדו. ההרדמה המלאה פשוט מנטרלת את היכולת של המטופל להיות מודע למתרחש ולשתף פעולה עם הרופא.
"